Úvod | Vaše otázky | Údržba nábytku
Chyba
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP::write: Unable to use passive mode
Údržba nábytku PDF Tlačiť E-mail

Prírodný materiál citlivo reaguje na rôzne vonkajšie vplyvy – vlhkosť, teplota či mechanické poškodenie a to aj pri bežnom používaní nábytku. Niekoľkovrstvové lakovanie kvalitným transparentným lakom poskytuje dostatočnú ochranu našich výrobkov v obvyklých interiérových podmienkach domov, bytov, príp. rekreačných zariadení.

Pri umiestnení nábytku je potrebné prihliadnuť na špecifické vlastnosti prírodného materiálu. V bezprostrednej blízkosti sálavých tepelných zdrojov môže dôjsť k nadmernému vysušeniu a popraskaniu materiálu, príp. k nepatrnej zmene rozmerov so stratou funkčnosti pohyblivých častí nábytku (dvierka, šuflíky ...). Vysoká vlhkosť vzduchu zas môže spôsobiť zmeny tvaru – ohnutie jednotlivých častí nábytku, pričom obnovením správnej vlhkosti dôjde obvykle k vyrovnaniu. Nábytok z prírodného materiálu je potrebné chrániť pred dlhodobým pôsobením intenzívneho slnečného žiarenia, ktoré negatívne ovplyvňuje farebnú stálosť povrchu.

Na ošetrovanie nábytku nie je potrebné používať špeciálne čistiace prostriedky. Drobné nečistoty a prach sa odporúča odstrániť vlhkou a mäkkou utierkou. Väčšie nečistoty je možné bez poškodenia povrchovej úpravy odstrániť použitím tekutých čistiacich prostriedkov určených na údržbu dreveného nábytku.

Neoceniteľnou výhodou nábytku z masívu je možnosť nenáročnej opravy aj v prípade mechanického poškodenia, príp. obnovenia jeho vzhľadu po viacročnom používaní. Táto možnosť spočíva v prebrúsení povrchu a opätovnom nalakovaní odborným pracovníkom.